تبلیغات
 
تاریخ :  15/07/1390
بازدید :  36547
نویسنده :  saeed

ایجاد خودکار فهرست مطالب در Word 2003 و 2007
تمام مقاله ها و کتاب هایی که برای انتشار به صورت رسمی یا غیررسمی آماده می شوند، دارای فهرست مطالب هستند. یک فهرست شامل عنوان بخش ها، فصل ها و زیر عنوان ها می باشد که شماره صفحه های ارجاع آن ها در جلوی هر عنوان درج شده است.
اغلب کسانی که از نرم افزار Word برای نوشتن مقالات و کتاب های خود استفاده می کنند، در پایان کار فهرست مطالب را به صورت دستی درج می کنند.
درج کردن فهرست به صورت دستی این اشکال را دارد که اگر به هر دلیلی مثل تغییر اندازه قلم، تغییر محل فصل ها و متون جا به جا شوند، فهرست مطالب به روز نشده و کاربر باید مجدد اقدام به درج فهرست نماید.
این کار وقت زیادی را از کاربر تلف می کند مخصوصا اگر تعداد صفحه های مطلب تهیه شده زیاد باشد.
یکی از قابلیت های برنامه Word ایجاد فهرست خودکار می باشد.
این قابلیت به نام Tables of Contents یا TOC در Word قرار داده شده است.
Word به راحتی می تواند از عنوان های سند، فهرست تهیه کرده و به همراه شماره صفحه در محلی که      می خواهید قرار دهد. این فهرست همیشه قابل بروز رسانی است.
ایجاد فهرست مطالب در word 2003
Tables of Contents می تواند فهرست را بر اساس عنوان های یک سند ایجاد کند. این نکته را در نظر داشته باشید که Word می تواند تا 9 عنوان و زیر عنوان را پشتیبانی کند.
پس ابتدا باید عناوین و زیرعناوین سند را با استفاده از سبک های توکار Heading 1 تا Heading 9 قالب بندی کنید. برای این کار اشاره گر را در عنوان مورد نظر قرار داده و روی دکمه Style در نوار ابزار قالب بندی کلیک کنید و بسته به سطح عنوان یکی از سبک های Heading 1 تا Heading 9 را انتخاب کنید.

بعد از عنوان بندی سند برای آن که فهرست محتویات در اولین صفحه سند قرار بگیرد باید یک صفحه خالی در بالای تمام صفحه ها ایجاد کنید. برای این به اولین صفحه سند رفته و با زدن کلید Ctrl + Enter یک صفحه خالی درج کنید، حالا به ابتدای صفحه خالی جدید بروید.
منوی Insert را باز کرده و بعد از قرار دادن اشاره گر روی گزینه Reference فرمان Index and Tables را انتخاب کنید و در کادری که باز می شود سربرگ Tables of Contents را فعال کنید.

این کادر دو ناحیه Preview دارد، بخش Print Preview پیش نمایش فهرست مطالب برای چاپ می باشد و کادر Web Preview پیش نمایش فهرست مطالب برای صفحه های وب.
فعال بودن گزینه Show page numbers باعث درج شماره صفحه ها در فهرست می شود.
علامت داشتن گزینه Right align page numbers شماره ها را در مقابل فهرست ها قرار می دهد و غیرفعال کردن آن باعث می شود شماره هر فهرست در جلوی آن درج شود.
در کادر Tab leader می توانید یک Leader برای فاصله بین فهرست و شماره آن انتخاب کنید.
کادر Format شامل چندین قالب برای پیکربندی فهرست است.
کادر Show levels تعداد زیرعنوان هایی که در فهرست شرکت می کنند را تعیین می کند. یک فهرست می تواند تا 9 زیرعنوان را داشته باشد.
بعد از تنظیم های مورد نیاز روی دکمه Ok کلیک کنید تا فهرست محتویات در محلی که تعیین کرده اید درج شود.
بروز رسانی فهرست محتویات:
بعد از درج فهرست محتویات اگر عنوانی یا زیرعنوانی را به سند اضافه یا از آن حذف کرده اید یا تغییر در صفحه های سند داده اید، باید فهرست محتویات را بروز رسانی کنید.
برای بروز رسانی روی فهرست راست کلیک کرده و Update Field را انتخاب کنید، با اجرای این فرمان کادری به نام Update Table of Contents باز می شود.

این کادر دو انتخاب دارد:
Update page numbers only : فقط شماره صفحه های فهرست محتویات را بروز رسانی می کند.
Update entire table : همه محتویات فهرست را بروز رسانی می کند.

ایجاد فهرست مطالب در word 2007
در word 2007 همانند ورژن قبلی ابتدا بایستی  ابتدا عناوین و زیرعناوین سند را با استفاده از سبک های توکار Heading 1 تا Heading 9 قالب بندی کنید. برای این کار اشاره گر را در عنوان مورد نظر قرار داده و از منوی home روی دکمه Style در نوار ابزار قالب بندی کلیک کنید و بسته به سطح عنوان یکی از سبک های Heading 1 تا Heading 9 را انتخاب کنید.

بعد از عنوان بندی سند برای آن که فهرست محتویات در اولین صفحه سند قرار بگیرد باید یک صفحه خالی در بالای تمام صفحه ها ایجاد کنید. برای این به اولین صفحه سند رفته و با زدن کلید Ctrl + Enter یک صفحه خالی درج کنید، حالا به ابتدای صفحه خالی جدید بروید.
به منوی Reference رفته و فرمان Table of contents را اجرا کنید.

بقیه تنظیمات تماما مشابه ورژن قبلی میباشد.
در این ورژن برای به روز کردن فهرست و شماره صفحات از Update Table استفاده کنید!13 دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

setare در تاریخ : دوشنبه 6 آذر 1391 - - گفته است :
مرسی ی ی ی ی خیلی خوب بود
پاسخ شما : خ و ا ه ش م ی ک ن م :D قابل بداشت :)

shohreh در تاریخ : پنجشنبه 30 آذر 1391 - - گفته است :
tnx! khailiiii be dard khord :)
پاسخ شما : قابل نداشت :)

نوشین در تاریخ : یکشنبه 24 دی 1391 - - گفته است :
قسمت table contents غیر فعال چی کار کنم ؟؟
پاسخ شما : غیر فعاله؟! رو حالت پیشفرض ک ورد باز میشه فعاله! شما میتونید اول مطالبتون را منتقل کنید ب 1 سند جدید و در سند جدید فهرست را بسازید :) موفق باشید :)

Pharmg137 مدیر سایت در تاریخ : یکشنبه 29 بهمن 1391 - - گفته است :
Hello! kfegkfe interesting kfegkfe site! I'm really like it! Very, very kfegkfe good!
پاسخ شما : ? :-/

عدنان در تاریخ : چهارشنبه 26 تیر 1392 - - گفته است :
سلام ممنون تشکر می کنم بابت زحمتی که بدون هیچ چشم داشتی می کشید. من زمانی که فهرست مطالب را درست کردم نیاز به ویرایش داشت(بعضی از فصل ها باید بلد شود ویا تغیر اندازه داده شود)اما وقتی روی یکی از فصل ها را انتخاب میکنم و تغیر اعمال میدم بقیه ی فهرستها تغییر میکنند برای راه حل این مشکل چه باید کرد . با تشکر
پاسخ شما : من متوجه نشدم ک چ تغییری میکنه؟ اگه به همین روشی ک توضیح داده شده انجام بدید تغییر فقط در شماره صفحات هست ک اونم درسته!

نیما در تاریخ : دوشنبه 14 مرداد 1392 - - گفته است :
اقا دمت گرم خیلی خیلی حال دادی دمت گرم تشکر فراوان باز هم از این کارا انجام بده مرسی
پاسخ شما : خواهش میشود نیما خان / دم شما گرم :)

مائده در تاریخ : سه شنبه 29 مرداد 1392 - - گفته است :
من این کارو انجام دادم ولی جدول ناقص ایجاد میشه. یعنی بعضی از عناوینی که انتخاب کردم توی جدول نمیاد. چیکار کنم ؟ آپدیت هم میزنم نمیشه که خودم دستی اون عناوین رو اضافه کنم.فقط میشه عناوینی که هست رو تغییر داد..
پاسخ شما : خوب شما کل مطالب را ب 1 فایل دیگه منتقل کنید بعد این کارو انجام بدید تا مشکل حل بشه!

سیما در تاریخ : جمعه 8 شهریور 1392 - - گفته است :
با سلام. من یه فهرست مطالب در ورد کشیدم و می خوام یک فهرست جداول دیگه هم بکشم ولی فهرست جداول را نمی کشه و با فهرست مطالب قاطی می کنه. لطفا یه راه حل بدید. خیلی ممنون ار لطفتون.
پاسخ شما : سلام / والا تا حالا ب این جریان فکر نکردم! در اولین فرصتی ک به ورد دسرسی پیدا کنم پیگیر خواهم کرد.

کهنسال در تاریخ : پنجشنبه 28 آذر 1392 - - گفته است :
خیلی متشکر و ممنونم.
پاسخ شما : خواهش میکنم! قابل نداشت

امیر در تاریخ : دوشنبه 23 تیر 1393 - - گفته است :
سپاسگزارم دوستان فهیم

امیر در تاریخ : دوشنبه 23 تیر 1393 - - گفته است :
سپاسگزارم دوستان فهیم

ستاره در تاریخ : پنجشنبه 2 بهمن 1393 - - گفته است :
من میخام ی عنوان جدید به فهرست اضافه کنم. اما وقتی میزنم کلا ی فهرست دیگه ساخته میشه. یعنی دو تا فهرست دارم:(((
پاسخ شما : ۱ جای کار اشتباه میکنید! دقت کنید! ؛)

جلیل غدیری مدیر سایت در تاریخ : شنبه 7 آذر 1394 - - گفته است :
سلام محضر سروران عزیز لطف نمایید بفرمایید باید چه کار کرد که در یک جدول 3 در بی شمار خانه به صورت عمودی به صورت خودکار شماره بیفته و با دست انجام نشه؟ از راهنماییتان پیشاپیش ممنونم پاسخ و راهنمایی شما موجب تا فرهنگ لغت بزرگی به چاپ برسه و در این صورت سهم شما در این کار خیلی خواهد بودو حتما پاداش معنوی خواهد داشت ما هم کارمان وطنی هست نه برای پول برای زنده نگهداشتن فرهنگ گویش محلی

دیدگاه خود را به ما بگویید
 

نظر شما :

برای افزایش امنیت لطفا کدی را که در تصویر زیر می بینید در کادر وارد کنید :
CAPTCHA Image   Reload Image
Enter Code*:

:: بازدیدهای امروز : 8
:: بازدیدهای دیروز : 73
:: کل نظرات : 1457